Tata do zadań specjalnych – spotkanie listopadowe

poniedziałek,26 listopad 2012, godz. 0:52

 

Dziewiąte spotkanie w ramach cyklu Wybieram Macierzyństwo odbyło się 21 listopada w Klubie Energetyk w Koninie. Tematem spotkania było „Tata do zadań specjalnych, czyli jak spędzić czas z maluchem”. Spotkanie rozpoczęło się krótkim instruktażem dla przyszłych ojców w wykonaniu Pani Haliny Krzemińskiej, Pani Ilony Leszczyńskiej oraz Pani Beaty Łechtańskiej. Położne z konińskiego szpitala pokazały jak radzić sobie z małą kruszynką tuż po narodzinach, jak podnosić, zmieniać pieluchę i ubierać. Dwóch odważnych tatusiów doskonale poradziło sobie z niełatwą sztuką przewijania.

Kolejnym gościem był Pan Łukasz Nowak, były zawodnik Lecha Poznań, obecnie trener Akademii Reissa. Podpowiedział uczestnikom jak mogą wyglądać zabawy z dzieckiem, w których główny nacisk położymy na aktywność fizyczną. Taka zabawa jest możliwa zarówno ze starszakiem, jak i maluszkiem, który nie skończył jeszcze roku.

Propozycją dla ojców na spędzenie czasu z dzieckiem mogą być również pierwsze próby oswajania malucha z językiem obcym. Taka edukacja przez zabawę odnosi wyjątkowo dobre efekty, zwłaszcza, gdy jest systematyczna i z użyciem ciekawych rekwizytów (najprostszych, wykonanych samodzielnie). Właśnie o takim sposobie oswajania z językiem opowiadał Pan Arkadiusz Kamiński, z Centrum Helen Doron w Koninie.

Na koniec spotkania czekał na uczestników mały występ uzdolnionych muzycznie dzieci i młodzieży ze Szkoły Muzycznej Yamaha. Najpierw 5-letnia Agnieszka zaprezentowała swoje zdolności gry na pianinie. A później uczestnicy spotkania mogli obejrzeć i wysłuchać występu 15-letniej Magdy i Oliwii, aby przekonać się, jaki postęp w edukacji muzycznej dzieci może dokonać się po kilku latach od rozpoczęcia tej edukacji. Muzyka bez wątpienia ma istotny wpływ na rozwój maluszka już od okresu prenatalnego. Warto słuchać muzyki razem z maluszkiem, bo dzięki niej dziecko może tylko zyskać:

– staje się bardziej pewne siebie i ma wyższa samoocenę,

– łatwiej i lepiej uczy się mówić, a w późniejszej edukacji lepiej czyta i poznaje języki,

– staje się bardziej kreatywne i twórcze,

– lepiej radzi sobie ze stresem, wycisza się, rozluźnia, co sprzyja jeszcze lepszemu przyswajaniu wiedzy,

– nauka gry na instrumencie przeciwdziała dysleksji.

Wspólne słuchanie muzyki, wymyślanie zabaw z muzyką, rozpoznawanie dźwięków, czy gra na domowej roboty instrumentach (np. na miskach, garnkach), oprócz oczywistych korzyści płynących z samej muzyki, sprzyjają przede wszystkim tworzeniu silnych więzi rodzica z dzieckiem, budują wzajemne zaufanie i szacunek. Same korzyści!

Niech więc wspólne zabawy z muzyką, oswajanie języków i aktywności fizyczne, będą ulubioną formą spędzania czasu taty z dzieckiem.

    

Szczególne podziękowania kierujemy do partnerów spotkania:

Kolejne spotkanie – 17 grudzień 2012, w Klubie Energetyk. Będzie wyjątkowo świątecznie. Zapraszamy z dziećmi.